ŞEHRİVAN HABER - Son günlerde soğuk havanın ve yağışın etkili olduğu Van ve bölge illeri için uyarılar ve açıklamalar peş peşe gelmeye başladı. Meteorolojinin ve bölge Valiliklerinin ardı ardına açıklamalar yaparak yoğun yağış ve fırtına konusunda uyardığı iller arasında Van da yer alırken bölge illeri için bir uyarı daha yapıldı.

Van Gölü ile ilgili endişe büyüyor: Tuz Çölü'ne dönüşmesin! Van Gölü ile ilgili endişe büyüyor: Tuz Çölü'ne dönüşmesin!

Yağışın hafif ve aralıklarla kendisini hissettirdiği Van, Muş, Bitlis ve Hakkari için tehlike çanları çalıyor. Uyarıların peş peşe geldiği dört il için tedbirlerin alınması gerektiği söyleniyor.

Meteoroloji 14'üncü Bölge Müdürlüğü tarafından paylaşılan açıklamalar ile Muş, Van, Hakkari ve Bitlis için uyarılar gelmeye başladı. Sonbahar mevsiminin başlamasıyla birlikte sıcaklıkların düşmesi olumsuz hava koşullarına kapı aralıyor. Meteoroloji tarafından gelen açıklama ile birlikte bölge genelinde havanın çok bulutlu olması bekleniyor.

DIŞARI ÇIKAN TEDBİRİNİ ALSIN

Meteoroloji 14'üncü Bölge Müdürlüğü'nden gelen açıklamalara göre Hakkari ve çevresinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Açıklamaların detaylarında oluşacak yağışların Van'ın kuzey ilçelerinde ve Bitlis'in kuzey ilçelerinde yer yer kuvvetli olması öngörülüyor.

Sonbahar mevsimi ile birlikte düşen sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor. Rüzgarların güney ve batı yönlerinden orta kuvvette, akşam saatlerinde ise bölge bölge sert ve zaman zaman kuvvetli bir şekilde esmesi tahmin ediliyor.

METEOROLOJİDEN O İLLERE UYARI

Belirtilen bölgelerdeki vatandaşlara uyarılar yapıldı. Günün en yüksek sıcaklıklarını paylaşan Meteoroloji; Muş 25 derece, Bitlis 22 derece, Hakkari 24 derece ve Van'ın 21 derece olacağına dair öngörülerde bulundu.

Son değerlendirmeleri paylaşarak gece saatlerinde Van ilinin kuzey ilçelerinde ve Bitlis ilinin kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü yağışlar beklediğini ifade ederek, "Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Yapılan son değerlendirmelere göre akşam saatlerine kadar Van, Bitlis ve Hakkari illerinde rüzgarın güneyli ve batılı yönlerden orta ve sert rüzgar şeklinde yağış anında ise kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa) olarak esmesi beklenmektedir. Oluşabilecek ağaç/direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” açıklamasında bulundu.