Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sabah saatlerinde çeşitli programlara katılmak üzere Van’a geldi. Van’da 9 gün sürecek olan Van Kültür yolu Festivali’nin açılışı için kente gelen Bakan Ersoy, Van Müzesi'nde basınla bir araya geldi. Burada konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Van’ın Türk arkeoloji tarihinin en kapsamlı projesi olan ‘Geleceğe Miras’a dahil edildiğini açıkladı.

615Ccae7 Dec9 4Ee3 Aa2B 302E6903E1D3

VAN, TÜRK ARKEOLOJİ TARİHİNİN EN KAPSAMLI PROJESİNE DAHİL EDİLDİ

Bakan Ersoy, bu toprakların potansiyelinin ne denli büyük olduğunun bilincinde olduklarını belirterek, “İstedik ki ülkemizin ve milletimizin sahip olduğu eşsiz medeniyet ve kültür mirası yaşatılsın, anlatılsın ve aktarılsın, neticede bu büyük zenginliğe dair farkındalık mümkün olduğunca artsın, hak ettiği gibi uluslararası bir marka olarak Türkiye’ye ve Türk milletine fayda sunsun. İşte Van böylesi önemli bir amacın, bu denli önemli bir markanın parçası olmuştur. Şüphesiz ki medeniyetlerin ve kültürlerin binlerce yıl harman olup kaynaştığı, nesilden nesile bu kültürel birikimin ve bilginin aktarıldığı; toprağında ve insanında böylesi bir tarihin yaşamaya devam ettiği bir şehir olarak Van bu sorumluluğu en güzel şekilde taşıyacaktır. Bizler bu toprakların potansiyelinin ne denli büyük olduğunun bilincindeyiz. Van’ın hak ettiği gibi üst düzey bir kültür-turizm şehri olması için çok ciddi adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Hatırlatmak isterim ki Van, Türk arkeoloji tarihinin en kapsamlı projesi olan ‘Geleceğe Miras’a da dahil edilmiştir. Eski Van Şehri bu doğrultuda çok ciddi bir restorasyon, inşa ve ihya çalışmasına ev sahipliği yapmaktadır” dedi.

B793C35E 4216 4760 Ba92 Af710B18C7D3

Van Kültür Yolu Festivali’nde çocuk etkinliklerinin programı belli oldu! Van Kültür Yolu Festivali’nde çocuk etkinliklerinin programı belli oldu!

“VAN CİDDİ BİR PROJE VE UYGULAMA MERKEZİ”

En önemli ve öncelikli hedeflerinden biri olan turizmi 81 ile ve 12 aya yayma çalışmaları doğrultusunda Van’ın yine ciddi bir proje ve uygulama merkezi olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, “Önemini her platformda sıkça vurguladığımız İl Turizm Master Planı çalışmalarına Samsun ile birlikte öncülük etmiştir. Geniş bir akademisyen ekibince, masada ve sahada yürütülen bilimsel çalışmaların sonucu olan Van Turizm Master Planı 47 adet politika, 16 öncelikli alan ve bunlar doğrultusunda hayata geçirilmesi gereken 12 kapsamlı proje ile Van’ın kültür-turizm alanındaki geleceğini bugünden teminat altına almış ve yarına uzanan yol haritasını ortaya koymuştur” diye konuştu.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ŞABAN BEYAZSAÇ-NECMETTİN DURSUN