Dünya'ya çarpan çok güçlü jeomanyetik fırtına nedeniyle ülkemizde ve dünyada tarihi anlara tanıklık edildi. Dünya'ya çarpan çok güçlü jeomanyetik fırtına sebebiyle Türkiye’nin birçok ilinde görülen Kuzey Işıkları görülürken Van’da kuzey ışıkları ikinci kez görüldü.

Van’da İsrail’in Filistin’e saldırıları protesto edildi! Van’da İsrail’in Filistin’e saldırıları protesto edildi!

KUZEY IŞIKLARI VAN’DA İKİNCİ KEZ GÖRÜLDÜ

Geçtiğimiz hafta Van ve Türkiye’nin birçok ilinde görülen kuzey ışıkları ikinci kez tekrar görüldü. Van Özalp’ta görülen bu doğaüstü olayının Van tarihinde ikinci kez görüldüğü belirtilirken kuzey ışıkları ile beraber gökyüzü adeta kırmızıya boyandı. Özalp ilçesi semalarında başlayan kırmızımsı görüntü 15 dakikada görüldükten sonra yerini karanlığa bıraktı. O anki görüntüler amatör fotoğrafçılar tarafından görüntülendi. Geçen hafta aynı gün aynı bölgede görüntülenen kuzey ışıkları halk arasında merak konusu oldu. Bu görüntünün nedeni olarak ise Dünya’ya çarpan güçlü jeomanyetik fırtınanın olduğu iddia ediliyor.

KUZEY IŞIKLARI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Kuzey Işıklarının Dünya'ya çarpan güçlü bir solar fırtına sırasında ortaya çıkarken bu tür ışıklar, genellikle en çok, aurora australis olarak adlandırılan, Dünya'nın manyetik kuzey ve güney kutuplarının yakınında görülüyor. Güneş rüzgarı olarak bilinen güneşten gelen parçacıkların etkileşiminden oluşuyor. Ayrıca milyonlarca mil yol alabilen bu parçacıklar Dünya’nın genellikle kutup bölgelerinde ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra Kuzey Işıkları, çarptığı gaz molekülü ve atmosferine bağlı olarak, ışığın farklı dalga boylarında farklı miktarlarda enerji açığa çıkmakta. Oksijen yeşil ışık üretirken, gökyüzünün kırmızı renkte parlamasına neden oluyor.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: ŞABAN BEYAZSAÇ