Van Büyükşehir Belediyesi çevre duyarlılığı alanındaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında bulunan ve tahrip edilen Dönemeç Deltası’na anına müdahale ederek onarım çalışması yaptı.

ŞİKAYETLER ÜZERİNE VAN BÜYÜKŞEHİR HAREKETE GEÇTİ

Edremit sınırları içerisinde bulunan Dönemeç Deltasında bilinçsiz kişi ya da kişilerce yapılan müdahale sonucu tahribata uğratılmıştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Van Şube Müdürlüğü’nün sorumluluğunda bulunan alanda herhangi bir çalışma yapılmamasından kaynaklı balık ölümleri ve diğer canlı türlerinin üremesi riski yaşanmıştı. Duyarlı vaytandaşlar gelen şikayet üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri, tahrip edilen alana hemen müdahale ederek, onarım çalışması başlatıldı. Ekiplerin iki günlük hummalı çalışması sonucu alanda yaşayan canlılar tekrardan su ile buluşarak yaşam buldu.

VAN BÜYÜKŞEHİR: ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRDÜRECEK

Çevre Koruma Daire Başkanlığı, Van Gölü havzasının korunması, gelecek nesillere taşınması, Van Gölü ekosisteminin korunması ve canlıların yaşam alanlarını tehdit eden kişilere karşı Van Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını aralıksız sürdüreceğine belirtti. Daire Başkanlığı, bölgenin kendi sorumluluk alanlarında olmamasına rağmen bu çalışmayı yürüttüklerini belirterek, belediye olarak bundan sonra da üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini aktardı.

Çevrede yaşayan yurttaşlar çalışmalar için Van Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür ederken, Van Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Belediyesi ekipleri alanda temizlik çalışmasını başarılı bir şekilde sonlandırdı.

Van kahvaltısı turistlerin gözdesi oldu Van kahvaltısı turistlerin gözdesi oldu

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - BASIN BÜLTENİ