Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Nayif Süer, Ankara’da yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 80. Mali Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Başkan Süer, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen programda, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile görüştü.

Van Gölü'nde bir boğulma vakası daha! Van Gölü'nde bir boğulma vakası daha!

VAN VE BÖLGENİN TARIM VE HAYVANCILIK TALEPLERİNİ İLETTİ

Başkan Süer, “Sayın bakanımız ile şehrimizin-bölgemizin tarım ve hayvancılığını konuştuk. Van ve bölgemizin tarım-hayvancılık taleplerimizi Sayın bakanımıza ilettik. Genel potansiyelimizi ve üretimin daha da artırılması için önemli istişarelerde bulunduk.” dedi.

“ÇİFTÇİLERİMİZE DAHA FAZLA DESTEK İSTEDİK”

Bakan Yumaklı ile genel değerlendirmelerde bulunduklarının altını çizen VANTB Başkanı Süer, “Şehrimizin ve bölgemizin genel koşullarını dile getirdim. Zorlu kış koşulları altında büyük emekler vererek bereketli topraklarımızı eken çiftçilerimize daha fazla destek talebinde bulundum. Tarım ve hayvancılık sektörünün Van’da ve bölgemizde istenen noktaya gelebilmesi için verilen desteklerin artırılmasının hayati önemde olduğuna dikkat çektik.” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ BİR PAZAR-PİYASA SORUNUMUZ VAR”

Bakan Yumaklı’ya, küçükbaşta Türkiye birincisi olan Van başta olmak üzere bölgenin küçükbaş hayvancılığa elverişli olduğunu söylediğini belirten Başkan Süer, “Sayın bakanımıza, Van’ın ülkemiz tarım ve hayvancılığında önemli bir yeri olduğunu, şehrimizin yaklaşık Bir Buçuk Milyon hektar mera varlığı ile ülkemizin toplam mera varlığının yüzde 10’nunu oluşturduğunu, yayla ve meralarımızda yetiştirilen küçükbaş hayvanların, satışı konusunda büyük bir pazar-piyasa sorunu olduğunu, yayla ve meralardan dönen hayvanların yem bitkileri maliyetinin hayli yüksek olması nedeniyle, çiftçilerimizin hayvanlarının büyük bir kısmını satmak zorunda kaldığını, verilen emekleri karşılayan bir fiyata değil daha ucuza satıldığını, piyasa sorunu ile birlikte hayvanların başka bölgelere satıldığını ancak bu kez de nakliye maliyetleri ve diğer giderler ortaya çıktığından çiftçimizin ucuza satmak zorunda kaldığını ilettim.” şeklinde konuştu.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ