Van Ticaret Borsası’nın paydaşı olduğu, 14. Van Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı, Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 25-28 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. VANTB Başkanı Nayif Süer, İpekyolu Expo Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen fuarın verimli geçtiğini söyledi. Firmaların tanıtımlara imza attığını ve önemli sayıda satışların gerçekleştiğini belirten Başkan Süer, şu değerlendirmelerde bulundu:

“VAN VE BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ BİR FUARDIR”

“Bu fuar, il için, bölge için önemli bir fuardır. İlimiz hem tarım hem hayvancılık bölgesi olduğu için bu bizim için büyük bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyaçların büyük kısmını karşılayacak firmalar da katılmış. Bu da bizi sevindiriyor. Başka illerdeki fuarlara gittiğimizde daha çok katılımcı görüyoruz. Bu yüzden tüm kamu kurumlarından daha güçlü destek bekliyoruz. Bu fuar, yatırım düşüncesi olan çiftçilerimiz için en azından bir ön çalışma mahiyetindir.”

“FİRMALAR TANITIMLARINI GERÇEKLEŞTİRDİLER”

“20’si il dışından olmak üzere 85 katılımcının yer aldığı fuarda firmalar, tanıtımlarını yapmışlardır. Traktör, tarım makineleri ve çeşitli ekipmanlar noktasında önemli sayıda satışlar da gerçekleşmiştir. İkili ilişkiler kurulmuş ve fuar vesilesiyle bağlantılar sağlanmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

“VANTB STANDIMIZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ”

“Borsa olarak açılışına katıldığımız fuara destek verdik. Fuarın ilk gününden son gününe kadar standımız büyük ilgi gördü. Açılışın ardından VANTB standını, protokol üyeleri, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal ve heyeti, çeşitli kurum amirleri, Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Hüseyinoğlu ve heyeti, Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, Klinik 65 Tarım Gıda ve Hayvancılık Ticaret Limited Şirketi Sahibi Hakan Emekçi ve heyeti, Vanet Bölge Müdürlüğü yetkilileri, satış sorumluları ve bayileri, toplum destekli polisler, çiftçilerimiz, üyelerimiz, basın mensupları ve vatandaşlar ziyaret etti. Tüm ziyaretler, VANTB sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıldı.”

“BORSA HEYETİMİZ İLE BİRLİKTE STANTLARI ZİYARET ETTİK”

“VANTB standının, fuarın en renkli standı olması bizleri gururlandırmıştır. Bizler de borsa heyeti olarak fuarda stant açan üyelerimizi ve firmalarımızı ziyaret ettik. İpekyolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve jandarma standının yanı sıra çeşitli gıda stantlarını da ziyaret ettik. Kurumsal tanıtımlarımızı yaptık ve gerekli bilgileri aldık. İstişarelerimizi gerçekleştirdik.”

“BORSAMIZI VE PROJELERİMİZİ ANLATTIK”

“Çeşitli ikramlarda bulunduğumuz VANTB standında misafirlerimize fuar boyunca, borsamızı anlattık. Soğuk Süt Zinciri Projesi kapsamında toplanan doğal süt, Bal Paketleme Projesi ve Canlı Hayvan Borsası projelerimizi tanıttık. Van ilinin tarım ve hayvancılık potansiyelini dile getirdik. Düzenlenen fuarların üretici ve tüketici buluşması olduğunu belirttik. Van hayvan varlığının özellikle de küçükbaş hayvancılığında Türkiye birincisi olduğumuzu hatırlattık. Devlet görevlileri, belediye başkanları, meslek odaları başkanları ve tüm ziyaretçiler ile önemli lobicilik faaliyetlerinde bulunduk. Hayata geçirilebilecek yeni projeler konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Üreticilere ve tüketicilere yönelik bilinçlendirme çalışması yaptık. Van ve bölge tarım ve hayvancılığına katkı sunmak için çalışmalarımız sürdüreceğimizi belirttik.”

“BASIN VE MEDYA YOLUYLA SESİMİZİ DUYURDUK”

“Van’da yerel ve ulusal basında görev yapan değerli basın mensupları aracılığıyla sesimizi duyurduk. TRT Haber, TRT Kurdi, Anadolu Ajansı (AA), Van TV, İhlas Haber Ajansı (İHA), Wan Haber, Van Gölü TV, Şehrivan, Van TV ile yerel gazetelerimize fuarı değerlendirdik.” 

“TANITIM VİDEOLARI SÜREKLİ OLARAK GÖSTERİLDİ”

“VANTB’nin Soğuk Süt Zinciri Projesi, Bal Paketleme Projesi ve Canlı Hayvan Borsası Projesi tanıtım videoları ile projelerimizi tanıttık. Borsanın tanıtımının ve projelerinin yer aldığı videolar, fuar boyunca büyük ekran TV aracılığıyla gösterildi. Üyelerimize verdiğimiz hizmetlerin dijitalleşme çalışmalarını da anlattık. Fuara katılan çiftçiler, projelerimizin sürdürülmesini istemiştir.”

VAN İŞGEM dünyaya açıldı VAN İŞGEM dünyaya açıldı

VANTB HEYETİ FUARDA YERİNİ ALDI

VANTB Başkanı Nayif Süer, Başkan Yardımcısı Muzaffer Bilen, Meclis başkan Yardımcısı Metin Şevgin, Meclis Üyesi Meral Ayhan ve Yönetim Kurulu Üyesi Türkay Özbek, borsa heyetinde yer aldı.  

VANTB BAŞKANI NAYİF SÜER’E PLAKET TAKDİM EDİLDİ

“Paydaşı olduğumuz 14. Van Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı'na sunduğu katkı nedeniyle, İpekyolu Expo Fuarcılık A.Ş'den Veysi Uygun tarafından, Başkan Süer’e plaket takdim edildi.”

“VANET STANDIMIZDA YER ALDI”

“Borsa olarak üyelerimize ve üreticilerimize destek oluyoruz. Şehrimizin önemli markası olan Vanet, borsamızın standında yer almıştır. Ziyaretçilere Van’ın lezzeti olan ürünler tanıtılmıştır.”

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ZENÜN YEŞİL-ŞABAN BEYAZSAÇ