Brent petrol ve döviz kurunda herhangi bir değişkenlik yaşanmazsa Pazartesi gece yarısından itibaren benzine 1,80 TL ve motorine ise 1.20 TL indirim yapılması planlanıyor. Öte yandan dün Resmi Gazete'de yayaımlanan karara göre; katkılı motorin ve benzin fiyatlarında tek fiyat uygulanmasına karar verilmişti.

Akaryakıt piyasası uzmanı gazeteci Cahit Saraçoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre; "Dolar kurunda ani bir yükseliş olmazsa, pazartesi gece yarısı benzine 1.80 TL, motorine ise 1.20 TL indirim yapılacağı tahmin ediliyor. İstanbul'da benzinin litre fiyatı 42.18 TL'ye, motorinin litre fiyatı ise 40.19 TL'ye düşecek. Ankara'da benzin 43.05 TL, motorin 41.29 TL olurken, İzmir'de ise benzin 43.3 TL ve motorin 41.35 TL'ye gerileyecek."

İndirim sonrası yeni fiyatlar;

Benzin:

İstanbul: 42.18 TL/litre

Ankara: 43.05 TL/litre

İzmir: 43.3 TL/litre

Van'daki saklı cennet! Çalyan Gölü... Van'daki saklı cennet! Çalyan Gölü...

Van: 44.15

Motorin:

İstanbul: 40.19 TL/litre

Ankara: 41.29 TL/litre

İzmir: 41.35 TL/litre.

Van: 41.18 TL

AKARYAKITTA TEK FİYAT UYGULAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) karara göre, 15 Mayıs'tan itibaren katkılı motorin ile benzinde fiyat farkı olmayacak ve tek fiyat uygulanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), "8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı", Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Karar kapsamında, farklılaştırılmış akaryakıtlar için artık fiyat farkı uygulanamayacak. Karar'ın Ek-1'inde yer alan Farklılaştırılmış Akaryakıt Bilgi Formu'ndan "DKA (Diğer Kodlu Akaryakıt) olarak kullanılacak mı?(3) : Evet/Hayır" ibaresi ile aynı Formun altında bulunan "(3) Kuruma 'Diğer' olarak bildirimi yapılan ve fiyat farkı uygulanan akaryakıt olarak satılıp satılmayacağına ilişkin bilgi" ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu Karar'ın Ek-2'sinde yer alan Farklılaştırılmış Ürün Bilgilendirme Metni'nde yer alan "Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir." ibaresi de yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu karar, 15 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ