Merakla beklenen karar duyuruldu...

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten İsrail'e sert tepki AK Parti Sözcüsü Çelik'ten İsrail'e sert tepki

Gözler Singapur'daki Mali Eylem Görev Gücü'nün Genel Kurul toplantısındaydı.

Karar beklendiği gibi oldu ve sonuç netleşti.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), tarafından bugün verilen kararda Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda yetersiz kalan ülkelerin içinde yer aldığı gri listeden çıkarılmasına karar verildi.

Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasına ilişkin karar açıklandı

FATF tarafından yapılan açıklamada, "FATF genel kurulu, karşılıklı değerlendirmeler sonucu tespit edilmiş olan kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele konularındaki stratejik eksiklikleri gidermekte kat etmiş oldukları önemli mesafe nedeniyle Türkiye'yi kutlamaktadır" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, "Eylem planlarını tamamlayarak tespit edilen stratejik eksikliklerini mutabık kalınan süre içinde gideren bu iki ülke artık FATF'nin artırılmış gözetim sürecine tâbi olmayacaktır" denildi.

'Kaydedilen ilerlemeden memnuniyet duyuyoruz'

Yüksek riskli ülkeler ve yoğunlaştırılmış gözetime tâbi ülkeler hakkındaki ayrıntılı raporda ise Türkiye'nin kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele rejiminde kaydettiği ilerlemenin memnuniyet yarattığı ifade edildi.

Yine açıklamada, FATF tarafından Ekim 2021'de sekiz alanda tespit edilen eksikliğin giderildiği ifade edilerek, "Türkiye AML/CFT sistemindeki iyileştirmeleri devam ettirmek için FATF ile çalışmaya devam etmelidir" denildi.

'Başardık' paylaşımı geldi

Öte yandan karar öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FATF toplantısının yapıldığı Singapur’da bulunuyordu.

Şimşek, bu gelişmeyi resmi X hesabı üzerinden “Başardık” şeklinde bir gönderi yayınlayarak duyurdu.

FATF heyeti Türkiye'yi ziyaret etmişti

FATF'den bir heyet geçen ay, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret de etmişti. Ziyarette "yerinde" denetim ile kara para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele konusundaki ilerleme değerlendirilmişti.

Ekonomi yönetimi bu ziyaretin ardından Türkiye'nin gri listeden çıkmasını beklediğini, aksi bir kararın ise siyasi olacağını söylemişti.

Gri listeden çıkarılış kararı neden önemli?

Uluslararası yatırım fonlarının büyük bir kısmı yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyor.

Gri listeden çıkış halinde bu fonların Türkiye'ye yatırım yapabilmeleri mümkün olacak. Ayrıca gri listede yer almanın sınır ötesi işlemlerin kısıtlanması ve kredi alınmasını zorlaştırıcı etkileri de bulunuyor.

Kaynak: EN SONHABER