Kadir İnanır’ın canlandırdığı efsanevi karakter Tatar Ramazan ile ilgili bir dizi çalışmalar yapan Vanlı araştırmacı yazar Musa Yücel, bu isim ile ilgili çok çarpıcı bilgilere ulaştı. Onlarca yıl boyunca Ankaralı biri olarak bilinen, kitaplara ve filmlere konu olan Tatar Ramazan’ın aslında Ağrılı olduğu, ailesinin de halen Van’da yaşadığını öğrenen Yücel, bir dizi araştırmalar için ziyaret ettiği Muradiye ilçesinde Tatar Ramazan’ın ailesi ve çocukları ile tanıştı.

Hakkari'de feci kaza: 2 kişi hayatını kaybetti! Hakkari'de feci kaza: 2 kişi hayatını kaybetti!

Bu görüşme neticesinde Tatar Ramazan’ın gerçek hikayesini yazan Yücel, Tatar Ramazan ile ilgili şöyle bir anektot paylaştı: 

“Tatar Ramazan kimdir? Asıl ismi Mecit olup daha çok Mecidê Kaçak namıyla tanınmiştır. Mecidê Mahmut (Mecit ÇOKSU) 1912 yılında Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Tendürek köyünde doğdu. Bölgede Mêrxaslıkları ile bilinen kadim bir ailenin (Mala Eliyê Çeto) üyesiydi. Abisi Süleyman; Reşoyê Sılo, hanımı Zeyno ve arkadaşlarıyla birlikte Zilan İsyanı’na katılmıştır. İsyan bastırıldıktan sonra hakkında tutuklama emri çıkartılan Süleyman, bir süre dağlarda kaçak olarak yaşamıştır.”

“9 YIL BOYUNCA ZİNCİRE BAĞLI OLARAK HÜCREDE KALDI”

“Devlet tarafından aranan Süleyman ve arkadaşları, Muradiye'nin Devetaşı köyünde bir mağarada yakalanıp, kafaları kesilerek öldürülmüş ve naaşları, ibret-i alem olsun diye bölgedeki il ve ilçelerde dolaştırılmıştır.  Süleyman’ın bu şekilde infaz edilmesine tahammül edemeyen kardeşi Mecit Çoksu, bir tepki olarak genç yaşta silahını alıp dağlara çıkmıştır. Bir süre sınırda kaçakçılık yaparak, dağlarda hayatını devam ettirmiştir. Her yerde aranan biri haline gelen Mecit Çoksu, sonunda yakalanıp Bitlis Kapalı Cezaevi’ne konulmuştur. Mahkumlara yapılan insanlık dışı uygulamalara karşı çıktığı için, Bitlis Cezaevi’nden, Siirt Cezaevi’ne daha sonra sırasıyla; Adana, Trabzon, Balıkesir, Sinop ve en sonunda İmralı Cezaevi’ne sürülmüştür.  Gittiği her cezaevinde haksızlıklara karşı başkaldıran Mecit Çoksu, bu nedenle infazının dokuz yılını zincirlere bağlı olarak hücrelerde geçirmiştir.”

SENARİST ONU CEZAEVİNDE TANIDI, HİKAYESİ FİLM OLDU

“Sinop Cezaevi’nde aynı koğuşta kaldığı senarist Kerim Korcan, Mecit Çoksu’nun sıra dışı kişiliğinden ve göstermiş olduğu cesaret örneklerinden çok etkilenir bu nedenle onun hayatını senaryolaştırarak, beyaz perdeye taşır. İşte herkesin çok iyi bildiği, Kadir İnanır’ın başrolünde oynadığı “Tatar Ramazan” filmi, aslında Mecit Çoksu’nun hayat hikayesini başka bir isim altında bizlere sunar. Mecit Çoksu cezaevinden çıktıktan sonra, Van’ın Muradiye ilçesindeki Eşekbatan köyüne yerleşerek vefat edeceği 1985 yılına kadar burada yaşar. Mecit Çoksu’nun evliliğinden, üç oğlu ve dört kızı olmuştur. Oğulları; H.Ahmet, Abdülhamid ve Vahap ile birçok torunu halen Muradiye’nin (Gevrikan) Şelâle Köyü’nde ikamet etmektedirler.”

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HAKAN İZGİ-VEYSEL İZGİ