Mardin’in Mazıdağı ilçesi ile Diyarbakır’ın Çınar ilçesi arasındaki bölgede meydana gelen yangın felaketi sonrası Van Büyükşehir Belediyesi adeta seferber oldu. Yangın olayı duyulur duyulmaz Eşbaşkanlar Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan koordinesinde oluşturulan Afet Kriz Merkezi, Genel Sekreter ve yardımcıları ile ilgili daire başkanlarının katılımıyla yangına müdahale amacıyla yapılabilecekleri gözden geçirdikten sonra harekete geçti.

Yangına müdahale amacıyla ilk etapta 7 itfaiye aracı ve 25 personeli yangın bölgesine gönderen Afet Kriz Merkezi, ardından ambulans, acil sağlık müdahale ekibi, mobil veteriner aracı ve veterinerlerden oluşan ekip, yakıt tankeri ve çadırlardan oluşan ekipler ve yaşam malzemelerini bölgeye sevk etti. Ayrıca yangın bölgesinde hizmet vermek üzere mobil aşevi de bölgeye gönderildi.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin yangın bölgesine gönderdiği araç, ekip ve ekipmanlar şöyle;

-İtfaiye Daire Başkanlığı: 7 itfaiye aracı ile 25 itfaiye personeli,

-Sağlık İşleri Daire Başkanlığı: 1 ambulans, 1 mobil veteriner aracı, 1 hayvan toplama aracı ile aralarında sağlıkçı ve veterinerlerin de olduğu 13 personel,

-Sosyal İşler Daire Başkanlığı: 1 Mobil aşevi aracı, 6 aşevi dağıtım aracı ve 1 pikap, 26 personel ile çok sayıda gıda malzemesi,

-İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı: 3 veteriner hekim,

-Çevre Koruma Daire Başkanlığı: 1 akaryakıt tankeri,

Hoşap Kalesi'nin yeni hali büyüledi Hoşap Kalesi'nin yeni hali büyüledi

-VASKİ: 2 su tankeri,

-5 adet 100’er kişilik yaşam çadırı

Ayrıca çalışmaları koordine etmek için İtfaiye, Fen İşleri ve Sağlık İşleri daire başkanları da ekiplere eşlik ediyor.

EŞBAŞKANLARDAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yaşanan yangın felaketine ilişkin bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, yangında yaşanan can kayıpları ve yaralanmalara ilişkin üzüntülerini dile getirdi. Yangının büyük bir felakete yol açtığını dile getiren Eşbaşkanlar, Büyükşehir Belediyesi olarak olayı haber alır almaz harekete geçtiklerini ve ilgili birimleri seferber ettiklerini aktardı.

Oluşturdukları Afet Kriz Merkezi bünyesinde başta yangın söndürme araçları olmak üzere ilgili daire başkanlıklarına bağlı birimlerin harekete geçtiğini ifade eden Eşbaşkanlar, yangın felaketi sonrası yaraları sarmak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini dile getirdi. Eşbaşkanlar ayrıca, tüm ilgili kurumlar ve çevre belediyelere destek ve dayanışma gösterme çağrısında bulundu.

Kaynak: Basın Bülteni