Arıcılığın yaygın yapıldığı Van’ın Çatak ilçesinde zaman zaman kovanlardan kaçan arılar, yerleşim yerlerine uzak bölgelerdeki kayalıkların içine ya da ağaçların kovuklarına yuva yaparak bal üretiyor.

AĞAÇ KAVUĞUNDAN KİLOLARCA ÇIKARDI

İlçedeki arıcılar da hasat dönemlerinde kilometrelerce yol giderek tespit ettikleri yuvalardan balları toplayıp satışa sunuyor. Kentte 30 yıldır arıcılıkla uğraşan “Arı adam” lakaplı Semo da ilçeye 26 kilometre mesafede bulunan Çılga Mahallesi kırsalındaki bir ceviz ağacının kovuğunda bal arılarının yuva yaptığını belirledi. Yuvanın ağzını motorlu testere yardımıyla açan Semo, 3 saat süren çalışmayla yaklaşık 5 kilogram bal çıkardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik refah için o tarihi işaret etti! Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik refah için o tarihi işaret etti!

TAM 30 BİN LİRA DEĞERİNDE

Semo, yuvayı tespit edebilmek için kilometrelerce yol yürüdüklerini anlatarak, “Yuvadan 3 saatlik çalışma sonucu 5 kilograma yakın organik bal çıkardık. Bu bal az bulunduğu ve dış etkenlere maruz kalmadan üretildiği için kilogram fiyatı 6 bin liraya kadar ulaşan çok değerli ve özel bir baldır. Balın şifasını bilen müşterilerimiz çoğu zaman ilaç niyetine satın alıyor. Talep üzerine her yere gönderebiliyoruz.” dedi.

Kaynak: ANADOLU AJANSI