Van, son yılların en yağışlı kış ve ilkbahar mevsimlerini yaşadı. Kış ve ilkbaharda yağan yağışlar Van Gölü Havzası'nda, sulak alanlardaki canlanmaya, yaban hayatına ve kuş popülasyonuna olumlu yansırken sulak alanların genişlemesi, yaban hayatı ve kuş popülasyonunun artmasına yönelik beklentileri de yükseltti.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN, ÜRETİCİLERİMİZİN HAYATINA VE YAŞAMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Van Valisi Ozan Balcı, valiliğin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “ Van’ın uzun yıllardır (1990-2024) yağan yağış miktarında mayıs ayı rekoru kırılmıştır. Bir önceki rekor 2017 yılında 90,6 mm olarak kaydedilmiş, bu yıl ise 118.5 mm'ye ulaşılarak ilimizdeki barajlarımız ve su kaynaklarımızın doluluk oranı iyi derecede artmıştır. Bazı barajlarımız da yüzde 100 oranında dolmuştur. Van'ın doğasına tabiatına, kurduna kuşuna, börtüye böceğe, florasına faunasına, nehirlerine göllerine, en önemlisi de çiftçilerimizin, üreticilerimizin hayatına ve yaşamına büyük katkı sağlayacak bu yağışların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizler, bu yağışları rahmet ve bereket olarak nitelendiriyoruz. Çünkü su, hayattır. Nesillerin devam etmesini, bolluğu ve bereketi getirir. Van'da yağan yağışların da Vanlı hemşehrilerimize, çiftçilerimize bolluk, bereket ve afiyet getirmesini temenni ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Havalimanı girişlerine yeni düzenleme geliyor! Havalimanı girişlerine yeni düzenleme geliyor!

A A 20240528 34707064 34707051 V A N D A K I 4 B A R A J D A N 2 S I A R T A N Y A G I S L A R L A T A M A M E N D O L D U

MART AYINDA DA YAĞIŞ REKORU KIRILMIŞTI

Van'da mart ayı yağışları ve karların erimesiyle birlikte son 21 yılın rekorunu kırdı. Van ve bölge illerinde kuraklığın çok fazla hissedildiği bölgelerde mart ayı yağışları yüzleri güldürdü. Bu yıl mart ayındaki yağışlar 87 milimetre olarak ölçülürken, 2003 yılında Mart ayındaki 84 milimetrelik yağış ile son 21 yılın rekorunu kırılmıştı.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ŞABAN BEYAZSAÇ-NECMETTİN DURSUN