banner272

Bir şehir ile ilgili bu kadar mı ilgisiz/duyarsız olunur!

Geçtiğimiz günlerde Şehrivan’ın manşetine yansıyan kentteki refüj ve kaldırımların çirkin ve kötü görüntüsünü ele alan haberi okumuşsunuzdur.

“Van’ın kaldırım ve refüjleri bakımsızlıktan kırılıyor” başlığı ile verilmişti.

Haberin konusu malum kentin daha önce de defalarca işlenen refüjleri, kaldırımları ve bu alanların bakımsızlığı…

Kent kamuoyu aylardır bu konuyu konuşuyor.

Çünkü tartışma önce kent merkezi ile başladı.

Şehir merkezinde yeşile bürünmüş, çiçeklerle bezenmiş orta refüjler ve kaldırımlar bir bir betona gömüldü.

Daha geçen yılki çalışmaların tamamı nihayete ermeden aynı yerler tekrar kazıldı ve betonlaştırıldı.

Bu çalışmalar büyük tepki alırken olaya bir de bir türlü bitmeyen yol çalışmaları eklendi.

Kentin dört bir yanı şu an şantiye alanı ve bu alanların bir çoğu şu an eylemsiz bir şekilde bekletiliyor.

Sokak sokak, cadde cadde ilerlemek varken her yer aynı anda kazıldığı o haliyle de bırakıldı.

Şimdi tek tek yapılarak ilerliyor.

Bu da halk nezdinde tepki ile karşılanıyor.

Neyse…

Konumuz daha farklı.

Şehir merkezinde de tartışmaya açılan kaldırım ve refüjleri gibi şehir merkezinde de müthiş sıkıntılar mevcut.

Yerel yönetimler iyi ya da kötü bir çalışma dizisi yürütmesine rağmen kentin ana arterleri dediğimi ve büyük çoğunluğu Karayolları Bölge Müdürlüğü bünyesindeki alanlarında o kötü çalışmalar bile yok.

Habere de konu olduğu üzere geçtiğimiz yıl yenilenen alanlar üzerinden bir yıl geçmeden acayip bir hal aldı.

O dönem yapıldıktan sonra adeta kimse arkasını dönüp bakmamış bile…

Kimi göstermelik yerlerde sulama, biçme çalışmaları yapılırken bazı yerler ki bunlar şehrin ortasında sayılabilecek yerler, adeta çorak ve çöplüğe dönmüş durumda.

Ortada çim yok!

Sulama yok.

Kuru ot yığınları var.

Çöp var.

Dağınıklık var.

Kentin ana girişlerinden başlayarak merkeze ulaşana kadar bu kurumun sorumluluğundaki bölgeler adeta utanç verecek cinsten.

Ve Şehrivan bunu ele aldı.

İşledi.

Manşetten sundu.

Daha önce şehir merkezinde bunca insanın sesi nasıl duyulmadı ise mevcut alan ile ilgili de kimseden bir tepki gelmedi.

İlgililerin hiç biri ağzını açıp da “Haklısınız” ya da “Haksızsınız” demedi.

Öylece bırakıldı konu kendi haline…

Olacak gibi değil.

Anlaşılır gibi değil…

Bu kentin bu kadar bakımsız, her kesin gördüğü alanları bu kadar kirli, döküntü iken bu alanların sorumluluğunu elinde bulunduranlar neden bu kadar ilgisiz.

Neden bu kadar duyarsız!

Hiç mi dönüp bakmazlar…

Hiç mi ciddiye almazlar…

Hiç mi kendilerine dert etmezler…

Anlayamıyorum.

Oysa ki yapmaları gereken görünen, göz önünde olan ve herkesin karşılaştığı bu alanlarla ilgili doğru düzgün çalışma ve düzenlemeler yapmaktı.

Buraları kurak, çorak, çöp içinde bırakmak koca koca kurumlara yakışıyor mu?

Yüzlerce personeli olan kurumlara bu alanları sulamak, biçmek, güzelleştirmek çok mu ağır geliyor?

Gelmemeli!

Çünkü onların işi sadece beton dökmek değil.

Bir yerlerde çalışma yaparken aynı zamanda görselliği, güzelliği, yeşili de ön planda tutmak.

Ama bakıyorum da…

Kimsenin aldırış ettiği yok!

Kimsenin umrunda değil!

Bu ilgisizlik ve bakımsızlık bir alışkanlık haline getirdi ve bu alışkanlık ne yaparsak yapalım değişmiyor, bitmiyor ve hep devam ediyor.

Yazık…

Hem de çok yazık!

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 2 hafta Önce

Sayın İZGİ,Bir tek şehrin dışındaki refüj ve kaldırımlar bakımsız ve bozuk değil.Size bir örnek vereyim şehrin en önemli caddelerinden olan Suvaroğlu Cadesi,nin Boyalar Camii önü orta refüjünün giriş kısmıda bozuk yapılması gerekir.

MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 2 hafta Önce

Sayın İZGİ,Hacıbekir Caddesi,nin orta refüjlerine bırakılan çam ağaçlarının hepsi kurumuş,Onların yerine beyaz yada yeşil renk olan şık saksılıklar bırakılmalıdır.Yine Maraş Caddesi,nin orta refüjlerine bırakılan saksılıkların rengini beğenmedim.Saksılıkların rengi yeşil yada beyaz olsun.

Vallahi kırgınız
Vallahi kırgınız - 2 hafta Önce

Bu memlekette maalesef kurumlar vatandaşı tınlamıyor, takmıyor. Basında çıkan haber ve yorumlar, kurumlara ulaşan talep ve şikayetler ve sosyal medyada yazılan çizilenlere rağmen eksiklere, sorunlara, ihmallere, ihtiyaçlara, taleplere çoğunlukla dönülüp bakılmıyor. Acaba " vatandaş konuşsun yazsın, basın konuşsun yazsın, kim takar sizi mi" diye düşünülüyor. Her kurum, her makam önce kendine, sonra vazifesine ve sonra vatandaşa olan saygısı gereği biraz üzerine alır ve harekete geçer. Van o kadar çok kaliteli hizmetleri hak ediyor ki.

Bir örnek
Bir örnek - 2 hafta Önce

SİZİ TEBRİK EDİYORUM SAYIN İZGİ. BU ŞEHİRDE YAŞAYAN HERKES BU ŞEHRE BORÇLUDUR VE BU ŞEHRE KARŞI SORUMLUDUR. ÖRNEĞİN VAN'DA DEVLET SU İŞLERİ DİYE YÜZLERCE ÇALIŞANI OLAN, BÜYÜK İMKANLARI OLAN KOCA BİR KURUM VAR. BAŞKA KURUMLAR DA VAR. VE YİNE VAN'DA BİNLERCE YILLIK BİR TARİHİ KANALIN YERİNE BETONDAN YAPILMIŞ BİR ŞAMRAN KANALI VAR. BU KANALIN MAHALLELERDEN GEÇEN KISIMLARI YILLARDIR TEMİZLENMEYİ, PIRIL PIRIL EDİLMEYİ, BAKIM VE ONARIMDAN GEÇİRİLMEYİ BEKLİYOR. KANALDA ONLARCA KAMYON YÜKÜ EVSEL ATIK, ÇAMUR, YOSUN, OT, TAŞ VE PİSLİK BİRİKMİŞ. KANAL SİMSİYAH AKIYOR, LAĞIM AKIYOR, PİSLİK AKIYOR. YÜZBİNLERCE İNSANIN SAĞLIĞI HİÇ Mİ ÖNEMLİ DEĞİL. VAN GÖLÜ'NÜN KİRLENMEMESİ HİÇ Mİ ÖNEMLİ DEĞİL. AMA HİÇBİR KURUM, HİÇBİR YETKİLİ GÖRMÜYOR. FAKAT BÜTÜN VAN BU REZALET MANZARALARI, BU BOŞVERMİŞLİĞİ, BU UMURSAMAZLIĞI GÖRÜYOR. YALAN MI? GİDİN VE KANALA 15 KİLOMETRE BOYUNCA BAKIN.

Van'a sahip çıkmalıyız.
Van'a sahip çıkmalıyız. - 2 hafta Önce

Büyük bir otogar, Çiçekli- Üniversite arası sahil şeridi, kıyılar boyunca regreasyon sahaları, millet bahçeleri, onlarca adet yeni park, onlarca yeni yol, onlarca cadde ve onlarca sokakta asfalt yenileme, mahalle yolları ve ara sokakların yenilenmesi, çarşılardaki cadde ve sokakların tamamının her şeyiyle yenilenmesi, birkaç tane köprülü kavşak, birkaç tane çok katlı otopark ve açık otopark meydanı, İlçe ve köy minibüsleri terminali, düzgün, temiz ve bakımlı refüjler, kavşaklar ve kaldırımlar, yemyeşil park ve mesire yerleri, temiz ve bakımlı mahalleler, temiz ve bakımlı dereler, temiz ve bakımlı kanallar, temiz ve bakımlı ark ve oluklar, şehir kütüphanesi, kitapçılar ve sahaflar çarşısı, balıkçılar çarşısı, köfteciler çarşısı, yeni bir marangozlar sitesi, Edremit ve mahallelerin tamamında hizmet ve yatırımlar, İpekyolu ve mahsllelerinin tamamında hizmet ve yatırımlar, Tuşba ve mahallelerinin tamamında yatırımlar, çarşılardaki ve mahallelerdeki mevcut bütün parklarda bakım, onarım, yenileme, sulama, temizlik ve ilgi, şehrin yamaçlarının ağaçlandırılması, Toprakkkale tepesinin tamamının ağaçlandırılıp yeşillendirilmesi, park ve mesire alanı olarak düzenlenmesi, Erçek ve Sıhke gölleri ve çevresinin temizlenip ıslah edilmesi, çevresine kıyı şeridi ve yaşal alan yapılması, tarihi alanların temizlenip ıslah ve ihya edilmesi, çevre yolu, kent meydanı, üç merkez ilçeye üç adet devlet hastanesi, toplu taşıma araçları için büyük bir hareket meydanı, parkomat uygulamasının bitirilmesi, çarşıların çoğunda park yasağı konulması, yol ve kaldırım işgallerinin son bulması gibi acil çalışma ve yatırımlar hayata geçse Van muhteşem bir şehir olur. Valilik, Kaymakamlıklar, muhtarlıklar, Belediyeler, DAKA, DAP İdaresi, Karayolları, DSİ, Tarım ve Orman Müdürlükleri, Sağlık Müdürlüğü, VASKİ, VEDAŞ, Milli Eğitim, Turizm Müdürlüğü gibi daha birçok makam ve kurum birlikte sahaya çıkar ve işe koyulursa Van bu ülkenin sayılı gelişmiş, modern, düzenli, temiz, ferah ve huzurlu şehirlerinden biri olur. Bunu kim ve kimler yaparsa, hangi kurumlar yaparsa tarih onları minnetle anacaktır. İlgi, vizyon, fedakarlık, 7/24 gayret, 365 gün çalışma ve çalışkanlık ile bütün bunlar iki üç yılda tamamen biter. Varsın birkaç yüz molyon veya bir milyar TL Van'ın tüm bu hizmetlerine ve Van'ın ayağa kaldırılmasına harcansın. Van'ın potansiyeli yüksek ve Van her şeyin en iyisini hak ediyor. Ey Vanlılar! Hepimiz ve her kurum Van'a sahip çıkalım.

Denetim yok mu kontrol yok mu
Denetim yok mu kontrol yok mu - 2 hafta Önce

Sözümona biten yollarda bile bir yığın eksiklik var, özensiz yapılmış nice nokta var. Yollarda ve kaldırımlarda terk edilmiş taşlar ve malzemeler var. Titizlik, estetik, kalite, ciddiyet ve özen bekliyoruz. Yüklenici firmalar unutmasın ki devletin ve milletin parasıyla yapılan kamuya ait işlerde ciddiyet olmalı.

TEMİZLİK- TEMİZLİK- TEMİZLİK
TEMİZLİK- TEMİZLİK- TEMİZLİK - 1 hafta Önce

ÜNİVERSİTE KAVŞAĞINDAN KOCAELİ PARKINA KADAR REFÜJLERDE, KALDIRIMLARDA VE YOL KENARLARINDA ÇÖPLER NİYE HER GÜN TOPLANMIYOR, YOL KENARLARI NEDEN SÜPÜRÜLMÜYOR. BİÇİLEN REFÜJLER BİNLERCE KAĞIT, NAYLON VE ÇÖPLE DOLU. TABİ ŞEHRİMİZİN BÜTÜN YOLLARINDA DETAYLI VE GÜNLÜK TEMİZLİK OLMALI.

banner269

banner260