Birkaç gün önce ülkenin önde gelen iki profesöründen İlber ORTAYLI ve Celal ŞENGÖR katıldıkları bir programda, sunucu yaşadığı bir olaydan bahsetti ve sonunda bu iki profesöre “Filistinliler toprak sattı mı?” diye bir soru sordu.

Celal ŞENGÖR: Büyük ölçüde toprak satılmıştır. Satılmadı diyenler zır cahillerdir.

İlber ORTAYLI: Eskiden Filistin demek arazi satıp yaşayan insan demekti.

Celal ŞENGÖR: Aynen abi

İlber ORTAYLI: Maalesef ikinci cihan harbinden evvel Filistinli arazi satar, sattıkça Beyrut’ta, Kahire’de yer alırdı.

Böylece sunucunun sorusuna karşılık bu iki profesör yıllardır tartışılan “Filistinlilerin toprak satma” meselesine 23 saniyede cevap vererek karşılarındaki gençleri bilgilendirip bu tartışmaya son noktayı da koydular. Hatta, “Kim bu konuda bizim sözümüzün dışında bir söz söylerse o zır cahildir” diyerek bilimsel(!!!) açıklamalarını yapmaktan da geri kalmadılar.

Peki işin aslı bu iki ünlü profesörün 23 saniyede anlattıkları gibi midir?

Burada bizim şu soruları sormaya hakkımız yok mudur?

1-Celal Şengör’ün, “büyük ölçüde toprak satıldı” diye anlattığı o satılan toprak ne kadardır? 

2-Satılmış denilen toprakların kaçında Filistinlilerin imzası ve rızası vardır.

3-İsrail’in şu an ki Savunma Kuvvetlerinin temeli olan Haganah ve Irgun terör örgütlerinin, Filistinlilerin toprak satma konusundaki rolü neydi?

4-“Maalesef ikinci cihan harbinden evvel, Filistinli arazi satar, sattıkça Beyrut’ta, Kahire’de yer alırdı” diye ikinci dünya harbinden evvel bahsediliyor. Peki sormazlar mı ikinci cihan harbinden evvel Filistin’i kim yönetiyordu?

5-Filistinlilerin topraklarına el koymak için bu yönetim onlara ne gibi vergi yükü getirmişti?

6-Ağır vergiler sonucunda vergilerini ödeyemeyen Filistinlilerin topraklarına ne oluyordu?

7-İngiltere’nin 1917’de Filistin’i işgal etmesindeki asıl amacı neydi?

8-İngiltere’nin sömürge devletleri olan Hindistan ve Çin’e en güvenilir ve kestirme yol olan Süveyş Kanalı ile Ürdün, Lübnan, Suriye, Irak, İran ve Arabistan’ın petrol kaynaklarının Yahudilere toprak kazandırılmasındaki önemi neydi?

9-Asıl Soru: Filistinlilerin 1948 nekbe’den bu yana ellerinde taşıdıkları ve miras olarak çocuklarına bıraktıkları ve halen mülteci kamplardaki Filistinli kadınların boyunlarında taşıdıkları o anahtarlar ne anlama geliyor? Madem Filistinliler arazilerini, evlerini satmışlar, o zaman Filistinlilerin ellerindeki o anahtarların Yahudilerin elinde olması gerekmiyor muydu?

Bunca soru varken 23 saniyede bu konuyu anlatmak doğru olur mu?

Sadece İslam ve Arap düşmanlığından dolayı koca profesörlerin onca ilmi bilgilerine rağmen yalan konuşup gençlerde bir millet hakkında yanlış bir algı oluşturmaya çalışmaları doğru düşer mi?

Bütün Gazze bombardıman altındayken, sanki Gazzeli çocukların, bebeklerin, kadınların, yaşlıların bugünlerde yaşadıkları onca vahşet onların dedelerinin toprak satmalarından dolayıdır.  Bu olanları hak ettiler gibi gençlerde bir algı oluşturmak bilim insanına yakışır mı?

Bu soruları bu iki Profesörden beklemekle beraber önümüzdeki yazımızda bunların 23 saniyede üzerini kapattıkları bunca soruda “Filistinlilerin toprak satma” meselesini ele alacağız.

Filistinliler gerçekten topraklarını sattılar mı?