Van gölü alan başkanlığı talebimiz ve cumhurbaşkanımızın ziyaretleri | Erdoğan Özel | Köşe Yazıları

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Malazgirt zaferi kutlamaları dolayısıyla her yıl Bitlis’in Ahlat ilçesine gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, şimdiden Van Gölümüze sefalar getirdiniz.

Bu sene Malazgirt zaferinin 952. yılı kutlamaları büyük bir şölenle tekrar kutlanacak. Sayın Cumhurbaşkanımıza bakanlar, bürokratlar ve devletin zirvesi eşlik edecek.

Bu ziyaretinin bölgemizdeki birçok sorunun çözümünde önemli bir fırsat olduğunu düşünmekteyiz.  Tabi ki bu sorunların Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edilmesi ve çözümü için destek istenmesi de gerekmektedir.

Sorunları aktarmada başlıca rol, siyasetçilerimize, valilerimize, belediye başkanlarımıza ve STK’larımıza, hasılı, her kim Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşabiliyorsa bu rol O’na düşmektedir.

Havzadaki en büyük değerimiz, yaşam kaynağımız Van Gölü aynı zamanda bölgenin en büyük sorunu olmada da başı çekmektedir.

Van Gölü artık kırmızı alarm vermekte ve yıllardır Van Gölü ile ilgili kamuoyunu meşgul eden kirlilik ve kuraklık büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

Gölün bu sorunlarının çözümü için İklim Değişikliği ve Çevre Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı yürütülmektedir. Bunun yanında yine çevre şehircilik il müdürlükleri, belediyeler ve STK’lar çalışmalar yapmaktadır.

Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan’ın Van Gölü’ne olan ilgisi hatta bu yazımızı kaleme alırken sosyal medyada Van Gölü ile ilgili mesajı da oldukça önemli ve kıymetlidir.

Van Gölü için yapılan çalışmalar ve kıymetli destekler, gölün korunması ve geleceğe taşınması için oldukça önemli adımlar olsa da gölün tek elden sahiplenilmesi, göl ile ilgili bir birimin oluşması elzem bir konu haline gelmiştir.

Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programının ötesine geçilmesi ve Van Gölü için bir ALAN BAŞKANLIĞI biriminin kurulması ile yapılan çalışmaların ivme kazanması ve sorunların çözülmesi için tarihi bir adım olacağı düşüncesindeyiz.

Van Gölü Alan Başkanlığı, tıpkı Kapadokya Alan Başkanlığı veya Çanakkale Alan Başkanlığı gibi değerlendirilebilir. Alan Başkanlığı aslında bir sahiplenmedir.

Van Gölü Alan Başkanlığı kurulması ile gerek belediyeler, gerek ilgili kurumlar ve gerekse gölü kullanan halk da rahatlayacaktır.

Çünkü başkanlık ile Van Gölü’nün, tarihi, kültürü, doğal yapısı, içindeki ve dışındaki yaşamı ve dahası tüm potansiyeli tek elden yönetilerek kısa zamanda gölün eski günlerine yani mavi ve temiz kalmasına, turizmin gözdesi bir bölge olması kaçınılmaz olacaktır.

Kısaca Van Gölü Alan Başkanlığı talebimizi Cumhurbaşkanımıza iletecek memleket sevdalılarının olduğunu biliyor ve şimdiden yüreklerine sağlık diyoruz.

Eğer sesimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşacak olursa kıymetli destekler sunacağından eminiz ve zat-ı alilerine müteşekkir kalacağımızı belirtmek istiyoruz.

Son sözümüz, ‘Van Gölü Alan Başkanlığı’nın en kısa zamanda çıkması umuduyla, sağlıcakla kalın...